Zanieczyszczenie powietrza to temat, który jest wałkowany w mediach od kilku tygodni. Alerty smogowe piszczą, serwisy informacyjne alarmują, samorządy budzą się z letargu i zaczynają coś tam działać. W między czasie my zatruwamy się każdego dnia. W dużym skrócie jest naprawdę źle. Poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza często normy, które i tak w naszym kraju są zawyżone. Powodem okropnej jakości polskiego powietrza są przestarzałe piece, palenie złej jakości opałem i śmieciami, duża ilości samochodów, które jedzą po polskich drogach.

Powietrze staje się zagrożeniem dla nas i naszych dzieci, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami lub astmatykami. Mikrocząsteczki PM 10 i PM2,5 mogą wnikać do naszych  dróg oddechowy czy nawet krwi. Problemy z oddychaniem, zawał, zatorowość płuc czy nowotwory to tylko niektóre ze skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Nie jesteśmy bezpieczni w swoim domu?

Atmosfera na zewnątrz robi się cięższa i bardziej namacalna. Zapytasz jak można dotknąć powietrza? Widzę je i czuję każdego dnia. Nad miastami unosi się specyficzna „mgła”, a nasze ubrania po przyjściu do domu śmierdzą. Wydaje nam się, że jeśli zamkniemy się w domu to będzie ok. Nic bardziej mylnego. Zamykając się w czterech ścianach nie jesteśmy bezpieczni. Nawet jeśli zrezygnujesz z wietrzenia to i tak zanieczyszczone powietrze trafi do twojego mieszkania i będziesz oddychać smogiem niskiej emisji czy smogiem komunikacyjnym, który jest z nami nie tylko w okresie zimowym.

Dodatkowym zagrożeniem w naszych mieszkaniach są formaldehyd, ksylen czy benzen występujące w kosmetykach, lakierach, impregnatach czy klejach. Do tego wszystkiego mamy jeszcze alergeny, które mogą powodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości takie jak kaszel katar, ból głowy, osłabienie, przewlekle zmęczenie czy obniżenie koncentracji. Grzyby, pleśnie…

Szkodliwe związki często nie dają natychmiastowych objawów, ale w dłuższej perspektywie mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych od alergii do nowotworów. Ograniczenie aktywności na zewnątrz czy maski, to tylko część działań, jakie możemy podjąć. Prócz osobistego ograniczania zanieczyszczeń, budowania świadomości w rodzinie czy społeczności lokalnej możemy próbować oczyścić swoją przestrzeń. Co zrobić, aby oddychać czystszym powietrzem w swoim domu? Możemy zakupić oczyszczacz powietrza, ale jeśli nie mamy na to środków finansowych warto rozejrzeć się za nowymi kwiatkami 🙂

Z pomocą przyjdzie nam natura

Masowe wycinki drzew w miastach sprawiają, że trudniej nam walczyć ze smogiem i jakość powietrza jest naprawdę kiepska. Potrzebujemy zieleni do oddychania! Do produkcji tlenu i filtrowania. Roślinność w naszym domu może działać podobnie – filtrować i oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń. Rośliny doniczkowe mogą nawet dezaktywować fale pochodzące z urządzeń elektronicznych, gdyż one również stanowią dla nas zagrożenie.

Nawet Amerykańska Agencja kosmiczna NASA pochyliła się nad tym problemem i przebadała roślinny pod kątem oczyszczających właściwości. Pod lupę wzięła duża grupę roślin i wskazała te, które mają wpływ na czystość chemiczną powietrza. NASA wybrała 18 roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze, a prym w tej materii wiodą dracena odwrócona i chryzantema wielkokwiatowa.

 

Autor grafiki

Jakie rośliny oczyszczą nasze powietrze?

Dracena odwrócona

Podobnie jak w przypadku fikusów, draceny różnią się wielkością, kształtem liści (oraz zabarwieniem). Najlepiej z zanieczyszczeniami powietrza radzi sobie dracena odwrócona. Preferują stanowiska jasne o rozproszonym świetle, lubi ciepło, dlatego bez problemu może stać w pobliżu okien.  Prócz zanieczyszczeń powietrza potrafi również neutralizować formaldehyd.

Paproć

Wchłania szkodliwe związki i doskonale nawilża powietrze. Wydziela bardzo dużo tlenu, dlatego warto ją mieć w sypialni czy w okolicy telewizora. Lubi miejsca zacienione, oddalone od okna. Bardzo istotne jest regularne i codzienne podlewanie, gdyż przesuszenie korzeni prowadzi do szybkiego opadania liści.

Skrzydłokwiat

Oryginalny, biały kwiat o zdrowotnych właściwościach. Lubi zacienione miejsca, wilgoć i zraszanie. Jest niezwykły nie tylko z powodu ciekawego kształtu, posada także zdolności oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych przez m.in meble wykładziny czy plastikowe obudowy sprzętów domowych. Powinien być w każdym domu!

Palma

Oczyszcza, ale również nawilża powietrze. Jest bardzo odporna i łatwa w pielęgnacji. Lubi dużo światła, ale nie koniecznie wilgoć. Idealnie nadaje się do pochłaniania dużej ilości substancji chemicznych: benzenu, tlenku węgla, ksylenu i formaldehydu. Palmą jest m.in. daktylowiec kanaryjski inaczej zwany palmą królewską. Posiada dużo, ciemnozielonych, pierzastych liści i osiąga zwykle 1-2 metrów wysokości. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne, więc okolica okna będą idealne.

Aloes

Znana ze swoich właściwości prozdrowotnych roślina, która doskonale radzi sobie z nawilżaniem i filtrowaniem powietrza. Aloes jest sukulentem liściowym i najlepszym wyborem do sypialni! W nocy wytwarza tlen, pochłania dwutlenek węgla i doskonale filtruje powietrze z zanieczyszczeń. Lubi słońce i wyższą temperaturę, jednak w zimą dobrze radzi sobie w niższych.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz